21 Eylül 2020 Pazartesi
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
17 Kasım 19:39
Yorum Yok
664
Reyhanlı’da Asker-Köylü Arbedesi: 1 Yaralı!

Reyhanlı’da Asker-Köylü Arbedesi: 1 Yaralı!

Reyhanlı ilçesinin Kuşaklı köyünde, sınır boyuna duvar yapılmasına tepki gösteren köylüler ile hudut birliğindeki askerler arasında arbede çıktı.

Tartışmada bir köylü yaralandı.

 

Zeytinliklerinin duvarın diğer tarafında kaldığını belirten köylüler, sınırdan 500 metre içeriye duvar çekilmesinin mantığının topraklarıSuriye’ye bırakmak anlamına geldiğini savunuyor.

Olay bugün akşam saatlerinde Kuşaklı köyünde yaşandı.

Sınır boyunca açılan hendek dışında duvar çekilmesi ile ilgili çalışma yapıldığını söyleyen köylüler buna tepki gösterince askerler ile köylüler arasında tartışma çıktı. Reyhanlı’nın sınır köyü olan Kuşaklı’da tartışma sırasında Reşat Cemiloğlu isimli köylü ayağından yaralandı. Olaya jandarmanın müdahale etmesinden sonra sakinleşen köylüler evlerine döndü. Kuşaklı köyü muhtarı Hasan Cemiloğlu, yaptığı açıklamada; Evimde oturuyordum. Amcamın oğlu zeytinliğine giderken askerler ateş açıp ayağından yaraladı. Olay üzerine jandarmakomutanını aradım bana olay büyümesin diye, olay yerine git dedi. Burada bulunan çocukları toparlamaya çalışıyordum. Parkamı indirip muhtar olduğumu söyledim. Asker, bunun üzerine yere diz çökerek iki el ateş etti. Bende ne yapılmaya çalışıldığını sordum. Köylümü evine göndermek için geldim. Sınırda bulunan tankın namlusunu Suriye’ye çevireceği yerde Kuşaklı köyüne çevirdi. Yarın olayı tüm dünyaya şikayet edeceğim. Sınırda ateş edildiği,bomba atıldığı sırada çocuklarımız korkuyor.

 

Devletler bir karış toprak için savaş çıkarırken sınırın 500 metre köye yakın yerine duvar çekiyorlar. Zeytinlerimiz diğer tarafta kaldı. 25 yıldan bu yana kaçakçılığın bitmesini isteyen köy halkı olarak sınırın yanında bulunan tarlanın çiftçilere verilmesini istedik. Ankara’dan gelen heyete de anlattım. Köylülerden Musa Cemiloğlu da, bugüne kadar, koyunlarını otlatmak için 50 dilekçe verdi, olumlu cevap alamadı. Duvar çekilince zeytinlerimiz Suriye tarafında kalacağı gibi, bu toprakları da Suriyeliler rahatlıkla kullanacaklar. Bizim ekmemize izin verilseydi en az 1000 aile geçimini topraktan çıkarırdı. Bizim çocuklarımız olan askerler bizi vuruyor.” dedi.

 

reyhanlida-asker-koylu-arbedesi

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: