03 Aralık 2020 Perşembe
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
17 Kasım 19:39
Yorum Yok
727
Reyhanlı’da Asker-Köylü Arbedesi: 1 Yaralı!

Reyhanlı’da Asker-Köylü Arbedesi: 1 Yaralı!

Reyhanlı ilçesinin Kuşaklı köyünde, sınır boyuna duvar yapılmasına tepki gösteren köylüler ile hudut birliğindeki askerler arasında arbede çıktı.

Tartışmada bir köylü yaralandı.

 

Zeytinliklerinin duvarın diğer tarafında kaldığını belirten köylüler, sınırdan 500 metre içeriye duvar çekilmesinin mantığının topraklarıSuriye’ye bırakmak anlamına geldiğini savunuyor.

Olay bugün akşam saatlerinde Kuşaklı köyünde yaşandı.

Sınır boyunca açılan hendek dışında duvar çekilmesi ile ilgili çalışma yapıldığını söyleyen köylüler buna tepki gösterince askerler ile köylüler arasında tartışma çıktı. Reyhanlı’nın sınır köyü olan Kuşaklı’da tartışma sırasında Reşat Cemiloğlu isimli köylü ayağından yaralandı. Olaya jandarmanın müdahale etmesinden sonra sakinleşen köylüler evlerine döndü. Kuşaklı köyü muhtarı Hasan Cemiloğlu, yaptığı açıklamada; Evimde oturuyordum. Amcamın oğlu zeytinliğine giderken askerler ateş açıp ayağından yaraladı. Olay üzerine jandarmakomutanını aradım bana olay büyümesin diye, olay yerine git dedi. Burada bulunan çocukları toparlamaya çalışıyordum. Parkamı indirip muhtar olduğumu söyledim. Asker, bunun üzerine yere diz çökerek iki el ateş etti. Bende ne yapılmaya çalışıldığını sordum. Köylümü evine göndermek için geldim. Sınırda bulunan tankın namlusunu Suriye’ye çevireceği yerde Kuşaklı köyüne çevirdi. Yarın olayı tüm dünyaya şikayet edeceğim. Sınırda ateş edildiği,bomba atıldığı sırada çocuklarımız korkuyor.

 

Devletler bir karış toprak için savaş çıkarırken sınırın 500 metre köye yakın yerine duvar çekiyorlar. Zeytinlerimiz diğer tarafta kaldı. 25 yıldan bu yana kaçakçılığın bitmesini isteyen köy halkı olarak sınırın yanında bulunan tarlanın çiftçilere verilmesini istedik. Ankara’dan gelen heyete de anlattım. Köylülerden Musa Cemiloğlu da, bugüne kadar, koyunlarını otlatmak için 50 dilekçe verdi, olumlu cevap alamadı. Duvar çekilince zeytinlerimiz Suriye tarafında kalacağı gibi, bu toprakları da Suriyeliler rahatlıkla kullanacaklar. Bizim ekmemize izin verilseydi en az 1000 aile geçimini topraktan çıkarırdı. Bizim çocuklarımız olan askerler bizi vuruyor.” dedi.

 

reyhanlida-asker-koylu-arbedesi

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: