18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
29 Temmuz 01:27
Yorum Yok
614
“Tarafsız Basının Varlığı…”

“Tarafsız Basının Varlığı…”

İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, “Basın tarihimizin önemli dönemeçlerinden, 24 Temmuz 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk basınından ilk kez sansürün kaldırılmasının 105′inci yıldönümünü kutluyoruz” dedi ve ekledi:
“Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını, temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki önemli engellerdendir.”

Açıklama şöyle:
“Basının, devlet ile vatandaş arasındaki iletişimi sağlaması ve kamuoyu oluşturulması gibi önemli ve yadsınamaz bir görevi vardır. Basın çalışanlarının kendi kurum ve mesleklerine olduğu kadar topluma karşı da sorumluluklarının olduğu unutulmamalıdır. Basın mensuplarının, bu sorumluluk ve bilinçle hareket ederek Hukukun evrensel standartlarına bağlı kalması, basın özgürlüğünün yanısıra özel hayata ve kişilik haklarına saygı duyması da büyük önem arz etmektedir. Şüphesiz ki doğru bilgilendirilen, bilgiyi yorumlayabilen çağdaş bir toplum için basının güvenilirliği ve tarafsızlığı büyük önem arz etmektedir. Basının yerinde, gerçek ve dürüst habercilik yaparak halkın doğru bilinçlenmesine katkıda bulunması en önemli görevidir. Bu görevi yerine getirirken, bilgi sunumunun sağlanabilmesi için basının görevini özgürce yapabilmesi de o ölçüde önemlidir. Bu duygu ve düşüncelerle basınında sansürün kaldırılmasının 105′inci yıl dönümünde değerli basın çalışanlarının “Basın Bayramını” kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: