03 Aralık 2020 Perşembe
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
29 Temmuz 01:27
Yorum Yok
679
“Tarafsız Basının Varlığı…”

“Tarafsız Basının Varlığı…”

İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, “Basın tarihimizin önemli dönemeçlerinden, 24 Temmuz 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk basınından ilk kez sansürün kaldırılmasının 105′inci yıldönümünü kutluyoruz” dedi ve ekledi:
“Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını, temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki önemli engellerdendir.”

Açıklama şöyle:
“Basının, devlet ile vatandaş arasındaki iletişimi sağlaması ve kamuoyu oluşturulması gibi önemli ve yadsınamaz bir görevi vardır. Basın çalışanlarının kendi kurum ve mesleklerine olduğu kadar topluma karşı da sorumluluklarının olduğu unutulmamalıdır. Basın mensuplarının, bu sorumluluk ve bilinçle hareket ederek Hukukun evrensel standartlarına bağlı kalması, basın özgürlüğünün yanısıra özel hayata ve kişilik haklarına saygı duyması da büyük önem arz etmektedir. Şüphesiz ki doğru bilgilendirilen, bilgiyi yorumlayabilen çağdaş bir toplum için basının güvenilirliği ve tarafsızlığı büyük önem arz etmektedir. Basının yerinde, gerçek ve dürüst habercilik yaparak halkın doğru bilinçlenmesine katkıda bulunması en önemli görevidir. Bu görevi yerine getirirken, bilgi sunumunun sağlanabilmesi için basının görevini özgürce yapabilmesi de o ölçüde önemlidir. Bu duygu ve düşüncelerle basınında sansürün kaldırılmasının 105′inci yıl dönümünde değerli basın çalışanlarının “Basın Bayramını” kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: