06 Aralık 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
22 Kasım 17:48
1 Yorum
4154
Tini Havvaşo’ya, TRT Sansürü!

Tini Havvaşo’ya, TRT Sansürü!

Hatay ve Suriye bölgesinde oldukça popüler olan, söz ve müziği anonim arapça eser “Tini Havvaşo” TRT Müzik kanalında sansürlü yayınladı!

 

Kardeş Türküsü adlı programda Hatay’ın tanıtımıyla beraber Yerel Şarkıcı Emirhan, sevilen Arapça şarkı Tini Havvaşo’yu Balıkçı Limanında seslendirdi. Şarkı okunduğu sırada, ekranın alt kısmında Türkçe çevirisine yer veren TRT Müzik kanalı, tercüme hatalarına “Rakı” sansürünü de ekleyince tepkiler kaçınılmaz oldu.

 

Emirhan’ın İskenderun tanıtımına katkısından dolayı memnun olan, fakat Bölge kültürünün bir ürünü olan şarkılarımızın yanlış tanıtılmasından rahatsız olan vatandaşlar, “TRT’ye kürtçe girdi, arapça çıktı. Rakı bu bölgenin kültüründe var, bunu çeviri yaparak Şıra’ya çeviremezler. TRT’den bu yanlışın düzeltilmesini ve bir özür bekliyoruz” açıklamasını yaptı…

 

İşte TRT’nin hata ve sansürlerinden bazıları:

İftahne Elfit Arak (Litrelerce Rakı Açtık) > Bahçenin Anahtarını Buldu

İşribna Minna Ten Arak (Terleyene Kadar Rakı İçtik) > Sessizce Girdi

Vil Mese cei he’sırrak(Hırsız geldi) >Gitti Ağaçlara, Kimse Yoktu

Şağlo Min’nil Arak(Onlardan RAKI Yaptı) > Onlardan ŞIRA Yaptı İçti

Şirib Tavvaşo(İçti Sarhoş Oldu) > Güzel Oldu

 

İŞTE O VİDEO:

tini-havvaso-ya-trt-sansuru

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • semir
    24 Kasım 2013 15:44

    dicek söz yok allah belanızı versin

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: