22 Eylül 2020 Salı
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
22 Kasım 17:48
1 Yorum
3964
Tini Havvaşo’ya, TRT Sansürü!

Tini Havvaşo’ya, TRT Sansürü!

Hatay ve Suriye bölgesinde oldukça popüler olan, söz ve müziği anonim arapça eser “Tini Havvaşo” TRT Müzik kanalında sansürlü yayınladı!

 

Kardeş Türküsü adlı programda Hatay’ın tanıtımıyla beraber Yerel Şarkıcı Emirhan, sevilen Arapça şarkı Tini Havvaşo’yu Balıkçı Limanında seslendirdi. Şarkı okunduğu sırada, ekranın alt kısmında Türkçe çevirisine yer veren TRT Müzik kanalı, tercüme hatalarına “Rakı” sansürünü de ekleyince tepkiler kaçınılmaz oldu.

 

Emirhan’ın İskenderun tanıtımına katkısından dolayı memnun olan, fakat Bölge kültürünün bir ürünü olan şarkılarımızın yanlış tanıtılmasından rahatsız olan vatandaşlar, “TRT’ye kürtçe girdi, arapça çıktı. Rakı bu bölgenin kültüründe var, bunu çeviri yaparak Şıra’ya çeviremezler. TRT’den bu yanlışın düzeltilmesini ve bir özür bekliyoruz” açıklamasını yaptı…

 

İşte TRT’nin hata ve sansürlerinden bazıları:

İftahne Elfit Arak (Litrelerce Rakı Açtık) > Bahçenin Anahtarını Buldu

İşribna Minna Ten Arak (Terleyene Kadar Rakı İçtik) > Sessizce Girdi

Vil Mese cei he’sırrak(Hırsız geldi) >Gitti Ağaçlara, Kimse Yoktu

Şağlo Min’nil Arak(Onlardan RAKI Yaptı) > Onlardan ŞIRA Yaptı İçti

Şirib Tavvaşo(İçti Sarhoş Oldu) > Güzel Oldu

 

İŞTE O VİDEO:

tini-havvaso-ya-trt-sansuru

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • semir
    24 Kasım 2013 15:44

    dicek söz yok allah belanızı versin

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: