Tubitak’tan Başarı Öykülerinde MKÜ Rüzgarı

Akademisyenlerimizin Çalışmaları TÜBİTAK Kitabında Yer Aldı. TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB); üniversitelerin, eğitim ve

araştırma hastanelerinin, sanayi kuruluşlarının ve kamu kurumlarının, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca onaylanmış bilimsel araştırma projelerini değerlendirmekte ve desteklemektedir. Desteklenmiş ve sonuçlanmış projelerin bir kısmı ise, dönem dönem “başarı öyküleri” adı altında paylaşılmakta ve kamuoyuna sunulmaktadır. Bilim dünyası için çok önemli olan ve TÜBİTAK tarafından yayınlanan 261 sayfalık bu eser, proje sahipleri için de çok büyük bir onur kaynağı olarak görülmektedir.

Övünç Kaynağı İki Proje Mustafa Kemal Üniversitesi olarak; Prof. Dr. Şana Şungur, Doç. Dr. Cumali Gökçe, Yrd. Doç. Dr. İhsan Üstün, Yrd. Doç. Dr. Nigar Yılmaz’ın hazırlamış olduğu “Plastik Ürünler Obeziteyi Tetikliyor” projesi ve Üniversitemizin ortağı olduğu “Tohumluk Patates” projesi ile bu önemli eserde biz de yer alma başarısı gösterdik.

Proje İçerikleri mku

“Plastik Ürünler Obeziteyi Tetikliyor’’ adlı proje plastik şişe kullanımının obezite ve derecesi ile ilişkisi, insan sağlığı ve diğer şekillerde sağlığı nasıl etkilediği ile ilgili çalışmaları kapsamaktadır. Ülkemizde bu konuda yapılan ilk çalışma olması bakımından da büyük önem taşımaktadır. “Tohumluk Patates’’ projesi ise Türkiye için bir Ülkesel Tohumluk Patates Üretim Sistemi’nin geliştirilmesi olarak değerlendirilmekte, patates çeşit ıslahınıamaçlamakta, bu hususta büyük bir verim ve gelişmeyi hedeflemektedir.

Üniversite olarak, bilim dünyasında bu değerli çalışmalar ile anılmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumuzu belirtir, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Çalışmaları incelemek isteyen ve konuyla yakından ilgili olanlar aşağıda belirtilen linklerden detaylı bilgilere ulaşabilirler:

http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/akademik-basari-oykuleri-kitabi-yayinlandi.

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/content_files/iletisim/tanitim_materyalleri/ardeb/basari_oykuleri.html#172

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/content_files/iletisim/tanitim_materyalleri/ardeb/basari_oykuleri.html#234