26 Kasım 2020 Perşembe
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ekim 01:22
Yorum Yok
799
Türk-Litvanyalı Öğrencilerden Ortak Doku

Türk-Litvanyalı Öğrencilerden Ortak Doku

 Suçıkağı  Ortaokulu ve Litvanya Raseiniur Girkalnio Ortaokulu’nun beraber hazırladığı, Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı  Ortaokulu İngilizce Öğretmeni ’ın üstlendiği, “Türk ve Litvanyalı Öğrenciler  Halı Dokuyor’’ isimli Hayat Boyu Öğrenme Comenius iki taraflı Okul Ortaklıkları projesinin ilk toplantısı 30 Eylül-4 Ekim 2013 tarihleri arasında ’da yapılacak.
Projenin bu faaliyetine, Litvanya’daki ortak kurumdan bir öğretmen ve bir okul müdürü katılacak. 1 Hafta sürecek etkinliklerde, Litvanya ‘dan ülkemize gelen öğretmenler, Suçıkağı  Ortaokulu’nda eğitim gören öğrencilere, Litvanyaca kursu verecek ve okulda çeşitli çalışmalara katılacak. Ayrıca,  İlçe  , Belediye Başkanlığı ve  Ticaret Borsası ile temaslarda bulunacak heyet, Cuma günü ise  gezisi ile çalışmalarına son verecek.
İki yıl sürecek olan projenin aktive programı, öğrencilere önce Türkçe ve Litvanyaca dersi verilecek. Daha sonra da dil öğrenimi, yerel danslar, yemek tarifleri, milli ve dini bayramlar, çağdaş çocuk edebiyatı ile destenecektir. Aynı zamanda, video ve fotoğraf ve çizimlerle kültürler arası paylaşımlarda bulunulacak. Öğrenciler bu bilgileri, sınıf değişimi zamanlarında kullanacak. Aynı zamanda Litvanya’dan ülkemize gelen öğrencilerle ve Türk Öğrenciler beraber halı dokuyacaktır. Proje kapsamında, Suçıkağı Köyü Ortaokulundan 12 öğrenci 12 gün süre ile Litvanya’ya gidecek. İskenderun Suçıkağı Okul Müdürü Aytaç Yaman, İngilizce Öğretmeni , Litvanya Öğretmenleri Loreta AİCİUENE ve Okul Müdürü Raminad URZAS, İskenderun  ’nu makamında ziyaret ettiler. İskenderun   konuşmasında, “Projemizin amacı; öğrencilerimiz ve kurumlarımız arasında işbirliği ile öğrenciler arasında  farkındalığı artırmak ve iletişim yoluyla aslında farklı olduğunu düşündüğümüz kültürlerin, birbirlerine benzer yönlerini göstermektir” dedi. Keleşoğlu, bu tür projelerin eğitici yönünün yanı sıra, uluslararası halkların kaynaşmalarında aradaki mesafeleri kaldırarak, insan ilişkilerinin pekiştirilmesinde ve toplumların  açıdan birbirilerini tanımalarına vesile olduklarını belirtti.meb

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

Kara Gün Dostu Abdülkerim Güven

AK Parti İskenderun ilçe başkanı Abdülkerim Güven yangından zarar gören bölge vatandaşlara destek çıktı. Başkan Güven yaptığı açıklamada; “AZGANLIK, SARISEKİ VE AKARCA’... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: