18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ekim 01:22
Yorum Yok
730
Türk-Litvanyalı Öğrencilerden Ortak Doku

Türk-Litvanyalı Öğrencilerden Ortak Doku

 Suçıkağı  Ortaokulu ve Litvanya Raseiniur Girkalnio Ortaokulu’nun beraber hazırladığı, Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı  Ortaokulu İngilizce Öğretmeni ’ın üstlendiği, “Türk ve Litvanyalı Öğrenciler  Halı Dokuyor’’ isimli Hayat Boyu Öğrenme Comenius iki taraflı Okul Ortaklıkları projesinin ilk toplantısı 30 Eylül-4 Ekim 2013 tarihleri arasında ’da yapılacak.
Projenin bu faaliyetine, Litvanya’daki ortak kurumdan bir öğretmen ve bir okul müdürü katılacak. 1 Hafta sürecek etkinliklerde, Litvanya ‘dan ülkemize gelen öğretmenler, Suçıkağı  Ortaokulu’nda eğitim gören öğrencilere, Litvanyaca kursu verecek ve okulda çeşitli çalışmalara katılacak. Ayrıca,  İlçe  , Belediye Başkanlığı ve  Ticaret Borsası ile temaslarda bulunacak heyet, Cuma günü ise  gezisi ile çalışmalarına son verecek.
İki yıl sürecek olan projenin aktive programı, öğrencilere önce Türkçe ve Litvanyaca dersi verilecek. Daha sonra da dil öğrenimi, yerel danslar, yemek tarifleri, milli ve dini bayramlar, çağdaş çocuk edebiyatı ile destenecektir. Aynı zamanda, video ve fotoğraf ve çizimlerle kültürler arası paylaşımlarda bulunulacak. Öğrenciler bu bilgileri, sınıf değişimi zamanlarında kullanacak. Aynı zamanda Litvanya’dan ülkemize gelen öğrencilerle ve Türk Öğrenciler beraber halı dokuyacaktır. Proje kapsamında, Suçıkağı Köyü Ortaokulundan 12 öğrenci 12 gün süre ile Litvanya’ya gidecek. İskenderun Suçıkağı Okul Müdürü Aytaç Yaman, İngilizce Öğretmeni , Litvanya Öğretmenleri Loreta AİCİUENE ve Okul Müdürü Raminad URZAS, İskenderun  ’nu makamında ziyaret ettiler. İskenderun   konuşmasında, “Projemizin amacı; öğrencilerimiz ve kurumlarımız arasında işbirliği ile öğrenciler arasında  farkındalığı artırmak ve iletişim yoluyla aslında farklı olduğunu düşündüğümüz kültürlerin, birbirlerine benzer yönlerini göstermektir” dedi. Keleşoğlu, bu tür projelerin eğitici yönünün yanı sıra, uluslararası halkların kaynaşmalarında aradaki mesafeleri kaldırarak, insan ilişkilerinin pekiştirilmesinde ve toplumların  açıdan birbirilerini tanımalarına vesile olduklarını belirtti.meb

Bir Yorum Yazın

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: