Türk Metal Sen Ahilik Haftasını Kutladı

turkmetal İSDEMİR’de örgütlenme mücadelesi başlatan Türk Metal Sendikası İskenderun Şubesi çarşı merkezinde esnafı ziyaret etti, yanlarında olduklarını vurgulayarak onlara ahilik ile ilgili kitap dağıttı.

Ahilik haftası nedeniyle Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Çakır Varan sendika üyeleriyle İskenderun Uzun çarşıda esnafı ziyaret etti. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Pevrul Kavlak’ın basın bültenini okuyan İskenderun Şube Başkanı Çakır Varan, ülkede yalnız emekçinin değil, namusuyla para kazanma kaygısında olan esnafın da zor bir süreçten geçtiğine dikkat çekti.

Şube Başkanı Varan “Yüz yılların birikimiyle Anadolu’nun bağrında gelişen ve bir ahlak olarak kurumsallaşan esnaf geleneği, sömürü ve neo liberal politikaların baskısıyla yok edilmek isteniyor” dedi.

Bir kentin caddelerinde, bir kasabanın sokaklarında yerleşen ve kök salan zanaat erbaplığının açgözlü doymak bilmeyen yatırımcılar tarafından örselendiği, görmezden gelindiğini vurgulayan açıklamasında Varan “Görmezden gelinenin usta çırak öğretisi, komşuluk ilişkisi, senetsiz sepetsiz alışveriş yapabilmenin güvencesi olduğunu kimse önemsemiyor.

Büyük AVM’lere mahkum edilen halk, ekmek alırken bile bankalara borçlandırılıyor. İnsanın ve emeğin sömürüldüğü her yerde gasp edilen hakların savunucusu olan Türk metal sendikası, örgütlü olduğu bölgelerde üyelerin olduğu kadar, çalışan üreten tüm kesimlerin emek ve hak kavgasında yanında olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Bugün işçisine ‘merhaba’ diyen, ona güçlü elini uzatan sendikalarının, işçilerin yaşam ortağı olan yöre esnafı için de dostluk ve daşanışma kapısını sonuna kadar açık tutacağını sözlerine ekleyen Varan ahlakı benimsemiş ve yaşatmak için çabalayan esnafların ahilik haftasını kutladı.

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Çakır Varan genel merkez tarafından gönderilen Ahilik ile ilgili Kitabı yönetimi ve üyeleriyle birlikte uzun çarşı esnafına dağıttı.