Türkiye Suriye ve Rusya

Türkiye nasıl bir ateş çemberi içerisinde olduğunu duymaktan öte artık görmekteyiz. Üzülerek başka coğrafyalarda insanlara yapılan katliamlar dibimize kadar geldi.
Üzülmenin ötesinde Suriye’ ye hala bir özgürlük gelmemesi.
Baas Rejimi ile Suriye halkını ezen çakma siyaset anlayışı ile o bölgede yaşayan başta Kürt vatandaşları kimliksiz bırakan daha sonra babadan oğula geçen makam, ekonomik yöneltme ve kanun gibi keyfi yaşanılan ülkenin bundan 15-25 yıl öncesi Abdullah Öcalan’ nın bile karargahı haline gelen bir ülkeydi Suriye.
Tüm inançları toparlayan asıl ülke Suriye’ dir lakin kaç kişi kimliğini doğru yaşayabilmiş tarafsız bakanlar net görüyor.
Suriye’ de yaşayan Kürtler bırakın dilini konuşmayı şehir merkezlerine inerken bile özel kağıt alınan ve insanların şahsiyetleriyle oynanan ülkeydi Suriye..
Öyle olmasaydı Türkiye’ de yaşayan Suriye sevdalıları zamanında niye kaçmış veya göç etmiş görmek, düşünmek gerekiyor!
Rusya başta olmak üzere hepsi uzun metrajlı planlarını hayata geçirmek için yanında durmaya çalışan ülkeler avuçlarını ovuştururken, ülkeyi özgür bir seçim statüsüne geçirmeyen Esad rejimi yeni düzende Rusya bayrağını gerçekte olmasa dahi mecazen sallandıracağı kesin.
Suriye’ deki terör örgütlerine karşı destek başlatan Rusya’ nın savaşın uzağındaki Türkmendağı ve Hatay sınırında ne işi var? Şam, Halep vs temizlendi de bizim mi haberimiz yok?
Suriye 30 yıldır başta PKK’ yı besleyip büyütmenin sonra ülkesindeki masum vatandaşların öldürülmesindeki rolü burada bitmeyecek. Bu ah Suriye’ de ilelebet huzursuzluk yaşatacaktır.
Putin bölgesinde ve özellikle Ortadoğu’ da söz sahipliğini yitirdiğini gördükçe daha da azgınlaşacaktır.
Ama Türkiye ne Suriyeli masum sivillere ne de Türkmenlere yapılan bu alçakça saldırıya göz yummayacaktır.
Ekonomisi yeterince güçlü olmayan Rusların bir çoğu ülkemizde legal veya illegal yollarla çalışan vatandaşlarının yanı sıra kendince ekonomik yaptırımlar uygulaması önce kendi vatandaşını cezalandırması düştüğü acizliği göstermektedir.
Suriye’ nin sıkıntısı Türkiye isteyince bitecek, Türkiye el atarsa duracaktır.
Türkiye başta Türkmendağı’ na girip temizliğini, Halep’ e girip bayrağını asmalıdır. Yoksa bu kan durmayacak leş yiyenlerin Suriye üzerindeki çıkar politikaları devam edecektir.
Osmanlı’ nın 402 yıl yönetiminde olan Suriye kendi başına yönetim iradesini kaybetmiş olması bizim tarihte olduğu gibi tekrar yönetim biçimini elimize almanın, alamıyorsak bize ait olması gereken iki üç vilayeti almanın bu büyüyen yılanın başını ezmektir.
Yoksa bu yılan sen ben demeden hepimizi sokmaya ve başka yılanlarla işbirliği yapıp bizi zehirlemeye devam edecektir.
Saygılarımla,