20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
1 Ekim 20:19
Yorum Yok
714
UYAR: PAKETTEN HAVA ÇIKTI

UYAR: PAKETTEN HAVA ÇIKTI

 CHP İskenderun İlçe Başkanı Süleyman UYAR Demokratikleşme paketi hakkında değerlendirmede bulundu.

 

 Demokratikleşme paketi adı altında açılmış olan paket büyük ölçüde hava içermekte olup beklentileri karşılamamıştır. Öncelikle Yeni seçim sistemine göre düşürülen baraj hiçbir şekilde partilerin işine yaramayacağı gibi mevcut partilerin milletvekili sayısını düşürmeye yönelik bir çalışma olmakla beraber bu durumda hali hazır %10 baraj sistemi daha makul gözükmekte olup daraltılmış bölge sistemine geçilmesi halinde bazı siyasi partilerin mevcut milletvekili sayısını yakalama şansı kalmamakta ve beraberinde bir çok bölgeden milletvekili çıkarmasını engelleme girişimidir. Baraj sisteminin yüzde beş oranına çekilmesinden ziyade baraj sisteminin tamamen kaldırılması ve hiçbir şekilde daraltılmış bölge uygulaması yapılmaması ve tüm siyasi partilere temsil hakkı tanınması demokrasinin gereğidir. Siyasi partilerin Hazine yardımı alma konusunda yüzde üçe çekilen oran tatmin edici durmamış ülkemizde siyaset yapan tüm partilerin yardım alması konusunda çaba gösterilmesinin önü kesilmiştir.

 

 Memurlarında istedikleri siyasi partilere üyeliği ise ayrımcılık yaratacağı kanaati doğurmakla beraber şu veya bu partili memur tanımının önünü açacaktır ve ayrışma daha da çoğalacaktır. Herkes, önceden izin almaksızın, Kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Gösteri hakkı mevcut anayasada varolmakla beraber eleştiri tahammül edemeyen hükümetin kandırmacası olarak önümüze sunulmaktadır.Kendilerini protesto eden guruplara tahammül edemeyen zihniyet izin verilen sürelere 1 saatlik ek uzatma vererek durumu kurtarmaya çalışmış gösteri ve yürüyüş konusunda Stk’ların görüşü alınacağı açıklanmış maddenin sonunda ise son kararın yine kaymakamlık ve valilere kaldığını açıklayarak hayal kırıklığımızı daha da attırmıştır.Ana dilin özel okulda önünün açılması tam bir facia olmakla beraber daha önce yaşanmış olan Kürtçe dershane örneklerini akıllara getirmektedir. Herkesin özel okulda gitme imkanının bulunmadığı hiçbir şekilde düşünülmemiş, insanların sosyoekonomik yapıları göz ardı edilmiş , halkımızın refah düzeyinin üst seviyelerde olduğu varsayılmıştır. Özel okullarda anadil eğitiminin önünün açılması hiçbir yarar sağlamayacağı gibi gerekli düzenlemelerin yapılarak ikinci seçmeli dil dersinin zorunluluğunu ortaya çıkartmakta ve öğrencilere alacağı bir yabancı dil eğitimine ek olarak anadilini öğrenme fırsatıda verilmesi gerekmektedir. Pakette Alevilere yönelik hiçbir çalışma yer almamış cemevi ,zorunlu din dersi, alevi dedelerin sorunları göz ardı edilmiş ve Nevşehir Üniversitesinin isminin Hacı Bektaş-i Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi ise 3. Köprü ismiyle Alevi yurttaşlarımızdan tepki gören hükümetin demokratikleşme paketinden sınıfta kalacağının beyanıdır. Kamuda başörtüsü serbestliğide ayrı bir komedi olmakla beraber şurda serbest burada yasak demek aldatmacadan ibaret olup bu yasak ya tam kaldırılmalı ya da devam ettirilmelidir. Yıllardır bizlerin ve çocuklarımızın okuduğu andımızın kaldırılmasıda anlamsız gözükmekte ilgili kurumların bir araya gelmesiyle andımızla ilgili yeni bir düzenleme yapılabileğini gerçeğini gizlemekte ve en kolay iş olan kaldırma ile oldu bittiye getirmektedir. Mor Gabriel farklı inançlara mensup kardeşlerimize şirin gözükme çabasıdır.Daha önce ruhban okulunu gündeme getiren hükümetin oyalama taktiğinden ibaret olduğu apaçık ortadadır.Sonuç olarak tüm Türkiyenin merakla beklediği paket beklentileri karşılamamış ve fiyaskoyla sonuçlanmıştır.SÜLEYMAN-UYAR

Bir Yorum Yazın

Diğer “MANŞET ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: