01 Aralık 2020 Salı
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
1 Ekim 20:19
Yorum Yok
817
UYAR: PAKETTEN HAVA ÇIKTI

UYAR: PAKETTEN HAVA ÇIKTI

 CHP İskenderun İlçe Başkanı Süleyman UYAR Demokratikleşme paketi hakkında değerlendirmede bulundu.

 

 Demokratikleşme paketi adı altında açılmış olan paket büyük ölçüde hava içermekte olup beklentileri karşılamamıştır. Öncelikle Yeni seçim sistemine göre düşürülen baraj hiçbir şekilde partilerin işine yaramayacağı gibi mevcut partilerin milletvekili sayısını düşürmeye yönelik bir çalışma olmakla beraber bu durumda hali hazır %10 baraj sistemi daha makul gözükmekte olup daraltılmış bölge sistemine geçilmesi halinde bazı siyasi partilerin mevcut milletvekili sayısını yakalama şansı kalmamakta ve beraberinde bir çok bölgeden milletvekili çıkarmasını engelleme girişimidir. Baraj sisteminin yüzde beş oranına çekilmesinden ziyade baraj sisteminin tamamen kaldırılması ve hiçbir şekilde daraltılmış bölge uygulaması yapılmaması ve tüm siyasi partilere temsil hakkı tanınması demokrasinin gereğidir. Siyasi partilerin Hazine yardımı alma konusunda yüzde üçe çekilen oran tatmin edici durmamış ülkemizde siyaset yapan tüm partilerin yardım alması konusunda çaba gösterilmesinin önü kesilmiştir.

 

 Memurlarında istedikleri siyasi partilere üyeliği ise ayrımcılık yaratacağı kanaati doğurmakla beraber şu veya bu partili memur tanımının önünü açacaktır ve ayrışma daha da çoğalacaktır. Herkes, önceden izin almaksızın, Kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Gösteri hakkı mevcut anayasada varolmakla beraber eleştiri tahammül edemeyen hükümetin kandırmacası olarak önümüze sunulmaktadır.Kendilerini protesto eden guruplara tahammül edemeyen zihniyet izin verilen sürelere 1 saatlik ek uzatma vererek durumu kurtarmaya çalışmış gösteri ve yürüyüş konusunda Stk’ların görüşü alınacağı açıklanmış maddenin sonunda ise son kararın yine kaymakamlık ve valilere kaldığını açıklayarak hayal kırıklığımızı daha da attırmıştır.Ana dilin özel okulda önünün açılması tam bir facia olmakla beraber daha önce yaşanmış olan Kürtçe dershane örneklerini akıllara getirmektedir. Herkesin özel okulda gitme imkanının bulunmadığı hiçbir şekilde düşünülmemiş, insanların sosyoekonomik yapıları göz ardı edilmiş , halkımızın refah düzeyinin üst seviyelerde olduğu varsayılmıştır. Özel okullarda anadil eğitiminin önünün açılması hiçbir yarar sağlamayacağı gibi gerekli düzenlemelerin yapılarak ikinci seçmeli dil dersinin zorunluluğunu ortaya çıkartmakta ve öğrencilere alacağı bir yabancı dil eğitimine ek olarak anadilini öğrenme fırsatıda verilmesi gerekmektedir. Pakette Alevilere yönelik hiçbir çalışma yer almamış cemevi ,zorunlu din dersi, alevi dedelerin sorunları göz ardı edilmiş ve Nevşehir Üniversitesinin isminin Hacı Bektaş-i Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi ise 3. Köprü ismiyle Alevi yurttaşlarımızdan tepki gören hükümetin demokratikleşme paketinden sınıfta kalacağının beyanıdır. Kamuda başörtüsü serbestliğide ayrı bir komedi olmakla beraber şurda serbest burada yasak demek aldatmacadan ibaret olup bu yasak ya tam kaldırılmalı ya da devam ettirilmelidir. Yıllardır bizlerin ve çocuklarımızın okuduğu andımızın kaldırılmasıda anlamsız gözükmekte ilgili kurumların bir araya gelmesiyle andımızla ilgili yeni bir düzenleme yapılabileğini gerçeğini gizlemekte ve en kolay iş olan kaldırma ile oldu bittiye getirmektedir. Mor Gabriel farklı inançlara mensup kardeşlerimize şirin gözükme çabasıdır.Daha önce ruhban okulunu gündeme getiren hükümetin oyalama taktiğinden ibaret olduğu apaçık ortadadır.Sonuç olarak tüm Türkiyenin merakla beklediği paket beklentileri karşılamamış ve fiyaskoyla sonuçlanmıştır.SÜLEYMAN-UYAR

Bir Yorum Yazın

Diğer “MANŞET ” Haberleri

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: