18 Eylül 2019 Çarsamba
  • ISKENDERUN
    ISKENDERUN Hava Durumu
2 Eylül 14:41
Yorum Yok
1084
Vali Doğan Basınla Kahvaltıda Buluştu

Vali Doğan Basınla Kahvaltıda Buluştu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hatay İl Temsilciliği tarafından Boğaziçi Neccar Restaurant’ta düzenlenen istişare toplantısına Hatay Valisi Rahmi Doğan, TGC Hatay İl Temsilcisi Mithat Kalaycıoğlu, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ve gazete sahipleri ile basın mensupları katıldı.

Basınla İstişare Toplantısı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren TGC Hatay İl Temsilcisi Mithat Kalaycıoğlu, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın geçtiğimiz aylarda kaybettiği babası merhum Kaya Doğan’a Allah’tan rahmet ve Doğan Ailesi’ne başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, basınla istişare toplantısına katılım gösteren başta Hatay Valisi Rahmi Doğan olmak üzere basın mensuplarına teşekkür etti.

TGC Hatay İl Temsilciliği ev sahipliğinde düzenlenen istişare toplantısında Hatay Valisi Rahmi Doğan, Sınır bölgelerinde yapılan çalışmalar, Cilvegözü’nde yapılan gösteriler, HADO, Kurtuluş Caddesi, Meclis Binası ve Adalı Konağı, Eski Antakya Oteli’nin durumu, İskenderun’da uygulanması istenen Serbest Bölge gibi birçok öne çıkan konu hakkında Hataylı gazetecilere bilgiler verdi.

288 KİLOMETRELİK SINIRI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE KORUYORUZ

Hatay’ın Suriye ile olan güvenlik konuları hakkında bilgiler veren Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Hatay sınırımız 288 kilometre kara sınıra sahip. Bizim komşularımız Güney’de rejim güçleri, hemen yanında İdlib’de Suriyeli Muhalifler var. Orada uluslararası anlaşmalar sayesinde grupların getirildiği bir yer var. Hemen üst tarafımızda ise Afrin var. Koruduğumuz alan çok büyük. 2011’de Suriye’de başlayan savaş ve bunun neticesinde muhalefet, radikal gruplar hepsi bir arada. Dolayısıyla çok sorunlu bir bölge. Biz ancak 288 kilometrelik bu sınırın tamamını gerek beton bloklarla, gerekse çeşitli fiziki güvenlik sistemlerle koruyoruz. Dolayısıyla sınırlarımızda herhangi bir açık yok. Çok uzun bir sınırın olmuş olması ve karşıda büyük bir kitlenin toplanmış olması bir risk. Şuan da İdlib’de 3 milyon 750 bin kişi civarında insan yaşıyor. Biz kontrol ettiğimiz Afrin’de bir sorun yaşamıyoruz.” dedi.

İDLİP’TE CİDDİ DERECEDE İNSAN KAYIPLARI YAŞANIYOR

İdlip bölgesinde gerçekleştirilen saldırılarda ciddi insan kayıpları yaşandığına dikkat çeken Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Bizim için en sıkıntılı bölge İdlib diye tabir ettiğimiz bölge. Burası sıkıştırılmış bir bölge. 2011’den önce İdlib de yaşayan nüfus 400 bin civarındayken bugün neredeyse on katına çıkmış durumda. İdlib’de savaş başladıktan sonra 10 kez yer değiştiren insanlar var. Bu insanların sıkışıp kaldığını söyleyebiliriz. 2018’de Cumhurbaşkanı’nın Putin ile yapmış olduğu bir mutabakat var. Bu anlaşmayla İdlib’de 12 tane güvenlik noktası oluşturduk. Bu gözlem noktalarında şuan TSK unsurları yer almaktadır. Bu yerleri Hatay Valiliği olarak biz yaptık. Bu mutabakat çerçevesinde 4 milyon insanın içinde radikal unsurlar, provokatörlük yapan insanlar var ve kargaşa çıksın isteyen insanlar var. Kimse boş durmuyor. 2018’de ki mutabakatın uygulanmaması adına herkes bir gayret içerisinde. Mutabakatı bozmak istiyorlar. İdlib bölgesindeki saldırılarda ciddi anlamda insan kaybı var. Böyle olunca tekrar göç hareketi başladı.” dedi.

PROTESTOLAR SURİYE TARAFINDA GERÇEKLEŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Cilvegözü sınır kapısında tampon bölgede yaşanan gösteri olaylarıyla ilgili bilgiler veren Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Geçtiğimiz hafta sınır tampon bölgesinde bir hareketlilik oldu. Asıl protesto, rejim protestosuydu. Birileri rejimin İdlib’te ki saldırılar adına gösteri düzenleyecekken, bir takım ajanlar bunu sanki Türkiye’ye yönelikmiş gibi bir hale soktular. Birkaç gün öncesinden bildiriler dağıtarak insanları provokatör yaptılar. Cilvegözü tarafından bir yürüyüş oldu. Biz kimseyi sınırdan almadık. 1 kişi olsa bile sınırdan almıyoruz. Kamuoyuna yansıyan ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerin tamamı bizim sınırımızın içinde olan görüntüler değil. Olayların tamamı Cilvegözü sınır kapısının karşısında tampon bölge de meydana gelen olaylardır. Tabi biz tüm güvenlik güçlerimizde bunu önledik. Önlerken de şiddet kullanmadık. Su, TOMA ve gazla bunu engelledik. Sınırlarımızda her türlü tedbir alınmıştır. Bu sınırda toplanan insanlarında asgari ihtiyaçlarını, STK ve uluslararası örgütlerin desteğiyle gidermeye çalışıyoruz. Tabi bu sürede Rusya tarafından ateşkes ilanı geldi. Orada yapılan gösteriler amacına ulaşmıştı, fakat burada insanlarımıza bir kaygı verilmeye çalışıldı.” dedi.

HADO İÇİN MÜSAİT YER MADENLİ LİMANI’DIR

HADO hakkında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgiler veren Hatay Valisi Rahmi Doğan, “HADO hakkında biz kararımızı verdik. Yer gösterdik ve yerimiz hazır. Hatay Valiliği ile Belediye arasında hiçbir sıkıntı yok. Arsuz’da yerini gösterdiğimiz limanı HADO’ya kiralamamız lazım. Geçtiğimiz haftalarda yine Belediye Başkanımızla bir araya geldik protokol konuları hakkında konuşmak için. HADO’nun olmaması için birileri zorluk çıkarıyor. İskenderun’da bulunan limanı alabilseydik en mantıklısı olurdu. Fakat Tarım Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bu limanı bize veremeyeceklerini ifade edince, bizler de alternatif olarak Arsuz’u yer gösterdik. Madenli Limanı şu anda bakanlık tarafından Hatay Valiliği adına devrolundu. Bu liman şuanda bomboş. HADO ne zaman isterse gelip başlayabilir. HADO’nun başlamama sebebi nedir onu da bilmiyorum. HADO’nun İskenderun’da yapılması için bakanlığımızın İskenderun Limanı’nda Hatay Valiliği adına yer verme durumları yoktur. Olmayan bir yerde çalışmak yerine, halihazırda bulunan limanda çalışmak en mantıklısıdır. Bizim limanımızın hazır olduğunu 5 ay öncesinden bildirmişiz.” dedi.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

İTSO’ya Odalardan Ziyaret

DASİFED yönetim kurulu başkanı Faruk Ekinci ve ATSİAD Genel sekreteri Fatin Bereketoğlu, İTSO’yu ziyaret etti. Doğu Akdeniz Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu... Devamı..

İSTE Rektörü Belli Oldu

Son dakika: Başkan Erdoğan 3 üniversiteye rektör ataması yaptı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç üniversiteye rektör atamasına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.... Devamı..

Ayğan ve Kaya Aileleri Mutlu Günü

Kentimizin tanınmış ailelerinden Ayğan ve Kaya Ailelerin mutlu günü Mediha-Beşir Kaya çiftinin evlatları Merve Kaya ile Şükran-Ömer Ayğan’ın oğulları Emre Ayğan, güzel... Devamı..

Belediye’ den Doğa Yürüyüşü

İSKENDERUN BELEDİYESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ İskenderun Belediyesi vatandaşların sosyal ve sportif yaşantısına, hareketli yaşam tarzına katkı sağlayabilmek, amacıyla doğa yürüyüşü düzenledi. Atik... Devamı..

75. Yıl Anaokulu Coşkuyla Açıldı

2019-2020 eğitim öğretim yılına başlayan Dr. Gani Bahadırlı 75. Yıl Anaokul müdürü Hasan Akdoğan veliler toplantısı sonrası okul tarafından yapılan asure ikramında... Devamı..

N.S.O.T Merhaba Dedi

Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu Eğitim’e Merhaba Etkinliği İskenderun’da en anaokulu olarak üst sıralarda yer alan Anaokulu Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Teksöz’ e Ziyaret

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ, HESOB BAŞKANI TEKSÖZ’Ü ZİYARET ETTİ        Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz’ü ziyaret ederek yönetim... Devamı..

HBB’ den Tarator Yapımı

TARATOR YAPIMI HİÇ BU KADAR EĞLENCELİ OLMAMIŞTI UNESCO Hatay Gastronomi Evi 11 Eylül Çarşamba günü Türkiye’nin çeşitli yerlerinden üyeleriyle Hatay’a gelen Kültürel... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: