Vali İsmi İçin İmza Toplandı

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mustafa Yaman’ın isminin verildiği Spor Merkezi, okul binası ve cadde isimlerinin değiştirilmesi için bir grup vatandaş tarafından Mardin Valiliğine dilekçe verdiler.

Kararnamede merkeze alındıktan sonra tabelaları asılan İstasyon Spor Merkezi, Abdulkadir Tutaşı İlkokulunun yanında öğrencisi olmayan okul binası ve Hükümet Caddesine ismi verilen Vali Mustafa Yaman’ın isminin değiştirilmesini isteyen vatandaşlar bunun yerine Mardin’de şehit olan Özel Harekât müdürü Tufan Kansuva, Mardinli profesör Murat Dilmener ya da binlerce hastayı tedavisini ücretsiz yapıp şifa dağıtarak Mardinlilerin gönlüne taht kurmuş olan Dr. Vahap Dizdaroğlu’nun isminin verilmesini istediler.

Aralarında 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, mahalle muhtarları, ismi değiştirilen caddenin sakinlerinin de bulunduğu grup adına verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Kadim şehrimiz Mardin’imize burada ismini sayamadığımız birçok vali görev yapmış, sayısız hizmetleri ve birbirinden değerli projelerle kentimize değer katma anlamında çalışmaları olmuştur. Ancak şimdiye kadar görevdeyken bir caddeye, bir sokağa veya herhangi bir yere isimlerini vermemişlerdir. Bu durum bu topraklar uğruna canlarını bir gül bahçesine girercesine gözünü hiç kırpmadan seve seve canını veren şehitlerimiz varken, Mardin halkı olarak daha önce başka bir örneği görülmemiş bir şekilde, görevdeyken merkeze alınmış bir valinin isminin bir caddeye, okula ve spor merkezine verilmesinden son derece rahatsızlık duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Yukarda bahsi geçen gerekçeler ışığında; hiçbir ücret almadan binlerce hastayı tedavisini yapıp şifa dağıtarak hemşerilerimizin gönlüne taht kurmuş olan Merhum Dr. Vahap Dizdaroğlu’nun, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin uzun süre hekim ve akademisyen olarak çalışmış olan, yine birçok maddi sıkıntı çeken hastaya yardımınız esirgemeyen, yakın zamanda covid-19’dan kaybettiğimiz medarı iftiharımız hemşerimiz Prof. Dr. Murat Dilmener’in geçen yıl eylül ayında terörle mücadelede sayısız operasyonda ön cephede yer alarak, gözünü kırpmadan canı pahasına aziz vatan toprağı uğruna hain terör örgütü mensuplarına karşı mücadelede şehit verdiğimiz Şehit Özel Harekât müdürümüz Tufan Kansuva’yı yüreğimizin en müstesna köşesinde yaşatarak, gelecek nesillerinde örnek almasını ve her daim hafızalarda yer etmesi saikiyle, aziz hatıralarınıebediyen yaşatmak ve ruhunu şad etmek gayesiyle isimlerinin ilimizde bir caddeye veya bir okula verilmesini arzu etmekteyiz. Yakın zamanda merkeze alınan Vali Mustafa Yaman’ ın isminin verildiği şehrimizin ana geçiş güzergâhlarından biri olan caddenin yukarda adı geçen müstesna isimlerden biri ile değiştirilmesini talep etmekteyiz.”

Kaynak: mardin life gazetesi