27 Kasım 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
14 Ekim 11:54
Yorum Yok
744
Vali Lekesiz Medeniyetler Evi’nde incelemelerde

Vali Lekesiz Medeniyetler Evi’nde incelemelerde

12 Ekim2013 Cumartesi günü saat 12.00’de gerçekleşen incelemelere; Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Hüseyin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt, Müze Müdürü Nilüfer Sezgin, Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile diğer ilgililer katıldı.

-Tarihe Tanıklık Eden Mekanlar Geçmişle Gelecek Arasında Köprü Görevi Yapar-
Hatay Valisi Sayın M. CelalettinLekesiz, tarihe tanıklık eden bu tür mekanların geçmişle gelecek arasında köprü görevi yapan çok özel mekanlar olduğunu ifade ederek, “Bu tür mekanlar belli bir medeniyet birikiminin, bilincinin sonucunda ortaya çıkan ve bir insanın ömrü ile geleceğe aktarılamayacak kapasitedeki tecrübeleri de kuşaktan kuşağa aktaran özel yerlerdi. Dolayısı ile bu tür mekanların ayağa kaldırılması hem insani bir sorumluluk, hem kültüre ve tarihe bir hizmet hem de hatıraların geleceğe aktarılmasıdır.” dedi.

-İnsan Yaşatır, İnsan Yaşatmalıdır-
Söz konusu mekanın restore edilmeden önce perişan bir vaziyette bulunduğunu ve ayağa kaldırılmayı beklediğini vurgulayan Lekesiz, “İnsan yaşatır, insan yaşatmalıdır, birbirine destek olmalıdır anlayışı ile ele alındığı zaman neler olduğunu bir kez daha hep beraber gördük. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan bu tarihi yapıyı restore ederek ilimize yeniden kazandırdığımız için mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Medeniyetler Korosu’nun, özelde ilimizin genelde Anadolu coğrafyasının değerlerini, sevgiyi, saygıyı, barışı, hoşgörüyü insanlığın evrensel dili olan müzik aracılığı ile hem ulusal hem küresel düzeyde dünyaya anlattığını ifade eden Lekesiz, “Ülkemizin değerlerini tüm dünyayla paylaşan Medeniyetler koromuzun daha yapacak çok işi olduğunu düşünüyoruz. Koromuzun yaptıkları güzel işlerle paralel olarak çalışmalarını yürütebilecekleri yerleri yoktu. Tarihle böyle içiçe bir mekanın onlara tahsisi edilmesi koroya yeni sanatçıların da katılması ve koronun sürdürülebilir olması açısından önemli.” dedi.

Tarihi Antakya Evi’ni 20yıllığına kiraladıklarını ve Hatay İl Özel İdaresi tarafından restorasyonunun, tefrişi ve tanziminin yapıldığını, söz konusu yapıda koro üyelerinin provalarını yapabilecekleri mekanlar, kapalı ve açık konser alanları, çay evi, hediye satış merkezi, dinlenme odaları oluşturulduğunu hatırlatan Lekesiz, 2 milyon liraya mal olan Medeniyet Evi’nin Kurban Bayramı sonrasında Medeniyetler Korosu’nun hizmetine sunulacağını da sözlerine ekleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Bir Yorum Yazın

Diğer “MANŞET ” Haberleri

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

Kara Gün Dostu Abdülkerim Güven

AK Parti İskenderun ilçe başkanı Abdülkerim Güven yangından zarar gören bölge vatandaşlara destek çıktı. Başkan Güven yaptığı açıklamada; “AZGANLIK, SARISEKİ VE AKARCA’... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: