23 Eylül 2020 Çarsamba
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
14 Ekim 11:54
Yorum Yok
674
Vali Lekesiz Medeniyetler Evi’nde incelemelerde

Vali Lekesiz Medeniyetler Evi’nde incelemelerde

12 Ekim2013 Cumartesi günü saat 12.00’de gerçekleşen incelemelere; Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Hüseyin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt, Müze Müdürü Nilüfer Sezgin, Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ile diğer ilgililer katıldı.

-Tarihe Tanıklık Eden Mekanlar Geçmişle Gelecek Arasında Köprü Görevi Yapar-
Hatay Valisi Sayın M. CelalettinLekesiz, tarihe tanıklık eden bu tür mekanların geçmişle gelecek arasında köprü görevi yapan çok özel mekanlar olduğunu ifade ederek, “Bu tür mekanlar belli bir medeniyet birikiminin, bilincinin sonucunda ortaya çıkan ve bir insanın ömrü ile geleceğe aktarılamayacak kapasitedeki tecrübeleri de kuşaktan kuşağa aktaran özel yerlerdi. Dolayısı ile bu tür mekanların ayağa kaldırılması hem insani bir sorumluluk, hem kültüre ve tarihe bir hizmet hem de hatıraların geleceğe aktarılmasıdır.” dedi.

-İnsan Yaşatır, İnsan Yaşatmalıdır-
Söz konusu mekanın restore edilmeden önce perişan bir vaziyette bulunduğunu ve ayağa kaldırılmayı beklediğini vurgulayan Lekesiz, “İnsan yaşatır, insan yaşatmalıdır, birbirine destek olmalıdır anlayışı ile ele alındığı zaman neler olduğunu bir kez daha hep beraber gördük. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan bu tarihi yapıyı restore ederek ilimize yeniden kazandırdığımız için mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Medeniyetler Korosu’nun, özelde ilimizin genelde Anadolu coğrafyasının değerlerini, sevgiyi, saygıyı, barışı, hoşgörüyü insanlığın evrensel dili olan müzik aracılığı ile hem ulusal hem küresel düzeyde dünyaya anlattığını ifade eden Lekesiz, “Ülkemizin değerlerini tüm dünyayla paylaşan Medeniyetler koromuzun daha yapacak çok işi olduğunu düşünüyoruz. Koromuzun yaptıkları güzel işlerle paralel olarak çalışmalarını yürütebilecekleri yerleri yoktu. Tarihle böyle içiçe bir mekanın onlara tahsisi edilmesi koroya yeni sanatçıların da katılması ve koronun sürdürülebilir olması açısından önemli.” dedi.

Tarihi Antakya Evi’ni 20yıllığına kiraladıklarını ve Hatay İl Özel İdaresi tarafından restorasyonunun, tefrişi ve tanziminin yapıldığını, söz konusu yapıda koro üyelerinin provalarını yapabilecekleri mekanlar, kapalı ve açık konser alanları, çay evi, hediye satış merkezi, dinlenme odaları oluşturulduğunu hatırlatan Lekesiz, 2 milyon liraya mal olan Medeniyet Evi’nin Kurban Bayramı sonrasında Medeniyetler Korosu’nun hizmetine sunulacağını da sözlerine ekleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Bir Yorum Yazın

Diğer “MANŞET ” Haberleri

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: