Yayman’dan Müze Müjdesi

HATAY’A BİR MÜZE MÜJDESİ DAHA

Hatay, Kültür sanat yatırımlarıyla göz doldurmaya devam ediyor.. Uzun çarşı, Kurtuluş caddesi restorasyonları sürerken, Arsuz, Kırıkhan kütüphaneleri açılırken, Payas kütüphanesinde sona yaklaşılırken, Hatay Millet bahçesinin içine Hatay’a yakışır dev bir kültür merkezi planlanırken bu defa bir müjdeli haber Antakya’dan geldi..

Konuyla ilgili bir açıklama yapan eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı ve şimdi TBMM Dijital Mecralar komisyon Başkanlığı görevini yürüten Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Saray Caddesi üzerinde bulunan tarihi yapının restore edildikten sonra Hatay Edebiyat Müzesi olacağını ve bu güzel gelişmeden büyük sevinç duyduklarını dile getirdi..

Yayman açıklamasında şunları söyledi, son 3 yıldır sürekli Hatay’ı müzeler şehri yapacağımızı ve Kültür Turizminin başkenti haline getireceğimizi dile getiriyoruz. İşte Edebiyat müzemiz bu hedef doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır. Hatay’a gelen bir turistin eşsiz hikayemizle aklını, harika yemeklerimizle midesini ve muhteşem müzelerimizle ruhunu doyurmayı hedefliyoruz..

HATAY MÜZELER ŞEHRİ OLACAK
Yayman, Antakya Ticaret ve Sanayi odasının ev sahipliğinde Hatay Turizm Platformu olarak korona salgını döneminde dahi düzenli olarak toplandıklarını ve Hatay turizmini salgın sonrası döneme hazırlamaya çalıştıklarını dile getirirken sürekli dile getirdiğimiz bir hayalimiz var.

Hayalimiz Hatay’ı müzelerin şehri haline getirerek Kültür turizminin başkenti yapmaktır..

Hatay, Türkiye’nin açık hava müzesidir ve bacasız sanayi turizmden daha fazla pay almalıdır. Saray Caddesi üzerine yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binanın restore edilme aşamalarını adım adım izledik. Kısa sürede bu binanın kurtarılarak yeni bir fonksiyon verilmesi şehrimiz adına çok önemli ve mutluluk verici bir gelişmedir. Bina hem yok olmaktan kurtarılmış hem de şehrin en güzel binalarından biri olmuştur sözlerini kullandı..

SALGIN DÖNEMİNDE ÇALIŞTIK
Konuyla ilgili fikirlerine başvurduğumuz Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü İşıkgör şunları söyledi; “Yaklaşık bir yol önce restorasyona başladığımız bu tarihi bina Antakya’ya yakışır bir kimliğe kavuştu..

Hatay İli Antakya İlçesi Saray Caddesi 3 Mıntıka 5 nolu parselde bulunan Mülkiyeti hazineye ait Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsisi tescil bina, onarılarak Hatay Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak kullanılacaktır. Biz salgın döneminde de çalışarak bu binayı şehrimize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz”

Işıkgör açıklamasında, Edebiyat Müze Kütüphanesi bulundukları il ve çevre illerde doğmuş ya da uzun yıllar yaşamış, o yöre ile bütünleşmiş yazarların eserleri ile kendileri hakkında yazılmış çalışmaları bünyesinde bulunduran ve “Uzmanlık Kütüphaneleri” olarak hizmet veren kurumlardır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Edebiyat Müze Kütüphaneleri Projesi” aracılığıyla edebiyat üretimine ve Türkiye’nin edebiyat ve yazı alanında çekiciliğinin yükselmesine katkı sağlamak üzere hizmete açtığı bilgi merkezleridir ifadelerini kullandı.

Edebiyat Müze Kütüphaneleri idari açıdan, kuruldukları ildeki “İl Halk Kütüphaneleri” ne bağlıdır. Edebiyat Müze Kütüphaneleri hayat boyu öğrenme sürecine hizmet ederek kullanıcısının yaş, kıdem, meslek, uzmanlık alanı vb. hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm halka açıktır.

*ANTAKYA ÇEKİM MERKEZİ OLACAK *
Mevcut tescilli bina, Hatay tarihi ve kültürü ile Hatay ilinde yaşamış ve yaşayan şair ve yazarların kitaplarıyla donatılarak, kültürel faaliyetlerin yapıldığı alan haline gelecektir. (Şair ve yazarları anma ve tanıtım günleri, şiir dinletileri, yazarlarla buluşmalar gerçekleştirilecektir) sözlerini kullandı..

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman son söz olarak bu eserin Hatay’a kazandırılmasında emeği geçen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile Hatay Kültür ve Turizm müdürü Hüsnü Işıkgör’e teşekkür ederim dedi.

Milletvekili Yayman bizim bir sloganımız var “Yaparsa AK Parti yapar” sözünü hayata geçirmenin ve Hatay Edebiyat müzesini de yapmanın mutlululuğunu yaşıyoruz ifadelerini kullandı.