“Yürekler Dile Geldi” Tanıtıldı

Kültür Kentleri Birliği Hatay İl Temsilcisi Nebih Nafile koordinatörlüğünde, Hataylı 37 Yazarın öykülerini, anılarını, deneme yazılarını içeren “Yürekler Dile Geldi” adlı ortak kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.

Etkinlik, geçtiğimiz Cumartesi günü Antakya Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti.
Tanıtım etkinliğinde konuşan Proje Koordinatörü Nebih Nafile, “Yürekler Dile Geldi adlı öykü, anı, anlatı kitabımız, güçlü bir heyecan, paylaşım, dostluk ve güvenin ürünü. İçinden geldiği gibi, samimi, doğal, yalın, iddiasız… Evet, hakikaten büyük bir emeğin, titiz bir çalışmanın adı diyebilirim, gönül rahatlığıyla. Kusursuz olmak elbette zor. Bu çalışmamızda, yazın hayatına yeni katılacak olan, bundan heyecan duyan ve belki de kendini iyi geliştirecek arkadaşlarımızın olma ihtimali bile mutluluk verici” tanımlamasında bulundu.
Nebih Nafile, kitap tanıtımına yönelik sunumunda şöyle dedi:
“Kitabımızın hikâyesinden söz edeyim, çok kısa… Yaşamak ne güzel şey, anlayarak, bir usta kitap gibi…
Nazım Hikmet’in dizeleri, ‘öykülerin harmanlandığı bir kitabımız olmalı’ düşüncesini uyandırdı. Uzun zamandır bir gruptan öte, büyük ve güzel bir aile olabilmeyi başarmış Kültür Kentleri Birliği toplantımızda, düşüncem tahmin ettiğimden de çok sıcak karşılandı. Yazılar, yağmur bereketinde geldi. Yayın kurulumuzu oluşturduk. Taslağı oluştu. İLESAM Hatay İl Temsilcisi, Araştırmacı-Yazar M. Adil Çetin dostum, çok büyük bir zaman ve emek harcayarak, titiz bir çalışma ile kitabın hem editörlüğünü yaptı hem de Önsöz’ünü yazdı. Sevgili Canan Başkaya arkadaşımız, en sıkıntılı günlerinde, metinlerin ilk düzeltilerini yaptı. Mozaik sanatına ömrünü adamış can dostumuz Ahmet Bostancı’nın emeği de ayrı bir güzellik kattı. Yazmaya sevdalı yüreklerin fotoğraflarını çizdi. İş yoğunluğunun içerisinde, muazzam bir işçilikle otuz yedi çizimi zamanından önce hazırladı. Hatay’ımızın çok önemli bir değeri, Araştırmacı Yazar ağabeyimiz Mehmet Tekin, kitabın arka kapak yazısını yazdı. Yayın Kurulu üyelerimizden, değerli dostlarımız Duran Yaşar ve Mehmet Ali Akyüz, gelen yazıların değerlendirilmesinde önemli katkılar sundu.
En çok zevk aldığımız anlardan biri de, kitabımıza ad vermekti. Arayışa girdik. Çok sayıdaki önerinin arasından birine karar verirken, birbirimizin sesini hep işittik. Ailemizde, edebiyat dergilerinde yayımlanan yazılarını merakla takip eden okurları bulanan edebiyatın mütevazı çınarları yanı sıra, yüreği kelebek çırpınışında gencecik kalemler var. İnsan harmanı ailemizin zenginliğiydi bu. Sayfalarında sevgi, keder, sevinç, aşk, özlem, tutku, umut, cesaret, heyecan, korku, öfke, isyan… Yine de yaşam, inadına yaşam! Doruğun bulutları üstüne çekmesi gibi…”
Salonu dolduran şiir, edebiyat, kitap dostu katılımcılara yönelik sunumda, daha sonra kitaba emek veren, destek veren, katkı sunan isimler şöyle sıralandı:
Mehmet Ali Akyüz, Nihat Aslanyürek, Sebahat Aslanyürek, Canan Başkaya, Ömer Bayraktar, Nurettin Bellur, Nuray Bulgurcu Beşerikli, Ahmet Bostancı, Muhsin Boz, Aziz Büyükaşık, Utkun Büyükaşık, Nevra Çağlayan, Nadya Çapar, Sedat Doğan, Süleyman Duman, Eysel Erbaş, Hikmet Güzel, Bahar Gül, Usulet Güner, Sevim Yunus Habip, Gülnaz Nurlu Kavvas, Azime Yılmaz Kayman, Serpil Korkmaz, Nebih Nafile, Derya Özkan, Semih Özkan, Fatma Özyurt, Gülşen Randa, Nesrin Sarıgül, Selma Sayar, Neslihan Kanuncu Seçkin, Meral Türker, Mehmet Yanar, Duran Yaşar, Yonca Yaşar, Orhan Yeniocak, Sezer Yorgun. Nebih Nafile, isimlerini sıraladığı 37 Yazar’a tek tek teşekkür etti.