Zeka Oyunlarının Adresi DAHiCE

Zeka Oyunları farklı yaşlardaki çocukların mutlaka oynaması gereken, zihin gelişimi için son derece faydalı olan ve çocukların kavrama yetenekleri geliştiği gibi hayata farklı bakış açıları da kazanmaktadır.

Birçok okulda ve etüt merkezlerinde de özel olarak zeka oyunları konusunda ek dersler verilmektedir. Bu oyunlar çocukların zeka düzeylerini geliştirdiği gibi yetişkinlerin de birçok hastalıktan korunmasını sağlamaktadır.

Erken başlayan unutkanlık hastalığının en aza indirildiği bu oyunlar her geçen gün daha kendini yenilemektedir. Akıl ve zeka oyunları ile aynı zamanda pratik düşünme becerisi de kazanmış oluyorsunuz. Eskiden zeka oyunu olarak sadece satrancı tavsiye eden eğitmenler günümüzde satrançtan farklı olarak çok çeşitli oyunları sunmaktadırlar.

cymera_20161111_155943

İskenderun’ da açılan tek ve en geniş çeşitleriyle her yaş grubuna hitap eden Dahice Eğitim Araçları mağaza sahibi Ceren Kayhan bu meslekte uzun yıllar aldığı eğitimi İskenderunlular’la buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Kayhan yaptığı açıklamada “Çocuklar bu oyunlarla var olan zihinsel ve bilişsel yeteneklerini geliştirebildikleri gibi, yeni yetenekler de kazanırlar. Zeka oyunları çocuklara; çabuk karar verme, sonraki aşamaları düşünme ve öngörme, olasılıkları hesaplama, mantığını etkili ve yetkin bir şekilde kullanma yeteneği kazandırır, kötü alışkanlıklar edinmelerine de engel olur. Planlı hareket etmeyi, hızlı ve doğru karar vermeyi öğretir. Olaylara ve durumlara nasıl farklı açılardan yaklaşılabileceğini, nasıl farklı yorumlar getirilebileceğini gösterir. Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. Çocuklar yeteneklerini, bilgi ve zekasını ölçme de fırsatı bulur. Kendini ve sınırlarını tanır. Eksik yönlerini görür ve geliştirmek için neler yapabileceği üzerinde düşünür. Kendi başına, büyüklerinden bağımsız bir şekilde karar vermeyi ve verdiği kararın sorumluluğunu üstlenmeyi öğrenir. Zeka ve bilgisinin işe yaradığını gören çocuk, bunları geliştirmek için çalışacaktır. Başka olasılıkların da var olduğunu görmek çocuğa durum ve olaylara şüpheyle yaklaşma, diğer ihtimalleri de göz önünde bulundurma alışkanlığı kazandıracaktır. Böylece ezberci değil; araştırıcı, sorgulayıcı bir yaklaşımı benimseyecektir. Bu araştırmalar ve sorgulamalar çocuğun hayatta daha başarılı ve fark yaratan bir birey olmasını sağlayacaktır.” dedi.

Adres: Savaş mahallesi Ş.Oğuz Yener cad. Beş Temmuz Ortaokulu karşısı.

cymera_20161111_160247